فارسی اصیل: اژبن(اژ= مار+ بن= ریشه) اشاره به ریشه های مار مانند آن

فارسی رایج: برگ انجیری

نام انگلیسی: swiss cheese plant

نام علمی: monstera deliciosa

 

 

چند گونه از فیلودندرون با برگهای پهن و بریدگی های عمیق در گلفروشی ها موجود است که همه آنها تحت نام برگ انجیری به فروش می رسند ولی در گیاه شناسی که اساس طبقه بندی روی گل و دستگاه زایشی است ممکن است دو گیاه ظاهرا مشابه دو نام مختلف را به خود اختصاص دهند، بر هر صورت آن گیاهان با هر نامی که عرضه گردند در این نیازها مشترکند. هوای گرم و مرطوب ایده آل آنهاست، تغییرات درجه حرارت را به راحتی می پذیرند، ریشه های هوایی آنها احتیاج به تغذیه و تکیه گاه خزه دار دارند، برای افراد مبتدی گیاهانی مناسب هستند.

نیازها

نور:

نزدیک پنجره با نور غیر مستقیم نیم سایه نیم آفتاب نور دلخواه این گیاه است، مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید.

دما:

اگرچه تا 10 درجه سانتی گراد مقاومت دارد ولی کمتر از 13 درجه را دوست ندارد، در تابستان تا حدود 30 درجه مقاومت می نماید ولی در درجات بالاتر باید غبار پاشی مداوم نمود.

آبیاری:

آبیاری زیاده از اندازه برای گیاه مضر و سطح خاک در فاصله دو آبیاری باید خشک شود، در تابستان هفته ای یکبار و در زمستان هر دو هفته یکبار احتیاج به آبیاری دارد، همیشه قبل از آبیاری رطوبت سطح خاک را بازدید نمائید.

رطوبت:

در تابستان هفته ای دو تا سه بار و در زمستان هر هفته یکبار نیاز به غبار پاشی دارد، از آب ولرم و سبک فاقد املاح جهت غبار پاشی استفاده نمائید.

تغذیه:

نیاز چندانی به تغذیه مصنوعی نیست و بیش از اندازه باعث تجمع املاح در خاک می شوند و در صورت نیاز هرماه یکبار تغذیه مصنوعی نمائید.

خاک مناسب:

خاک سبک بهترین و مناسب ترین محیط برای رشد ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان و تکثیر:

هرساله در فصل بهار با شروع فصل رشد احتیاج به تعویض گلدان دارد و در سالهای بعد با سنگین شدن گلدان تعویض خاک سطحی با خاک نو و غنی پیشنهاد می گردد. گرفتن قلمه در بهار که هر قلمه سه گره داشته باشد و در دمای 23 درجه ریشه دار گردد.

**** ریشه های هوایی گیاه را هرگز قطع نکنید بلکه با نصب قیم خزه دار آنها را وادار به فرورفتن در خزه مرطوب نمائید.

عوارض و درمان

لکه های قهوه ای در وسط و یا حاشیه برگها نمایان شده است: در آفتاب غبارپاشی نموده اید، عبور نور از قطرات آب بجای مانده روی برگها مانند عبور از شیشه است که به برگها صدمه وارد می آورند، درسایه غبار پاشی کنید و برگهای صدمه دیده را با کارد تیز تا انتها قطع نمائید.

برگها بدشکل و شکافدار می شوند: گیاه را از محل پرتردد خارج نمائید، صدمات فیزیکی عامل آن است.

لکه های سیاه و زخم مانندی روی برگها است: هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمائید.

برگها رنگ پریده اند: احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد گیاه از کمبود عناصر در خاک رنج می برد هر سه هفته یکبار طبق دستور با کود مخصوص گیاه را تغذیه نمائید.

برگها رنگ پریده و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است: عامل آن کنه ریز قرمز است، گیاه را طبق دستور سم کنه کش سمپاشی نمائید.

نوک برگها قهوه ای رنگ می شوند: گیاه تشنه می باشد فورا آبیاری نمائید.

زخمهای سفید پنبه ای شکل روی برگها مشاهده می گردد: عامل آن حشره آفت است، با سم حشره کش نفوذی هر دوهفته یکبار گیاه را سم پاشی نمائید.

برگهای زیرین زرد رنگ و سپس قهوه ای می گردند که شدت آن در زمستان بیشتر است: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری کاملا خشک شود سپس آبیاری را با مقدار کمتری انجام دهید، هر دو هفته یکبار آبیاری کافی است، زهکش را بازدید نمائید.

برگها خشک و چروکدار هستند: گیاه تشنه و هوا خشک است.

 

فارسی اصیل: ندارد

فارسی رایج: پاندانوس

نام انگلیسی: screw pine

نام علمی: pandanus veitchii

زیبایی خاص این گیاه زینتی روئیدن برگها در طول محور ساقه است که درصورت قرار دادن آن روی پایه و یا در محل بلند نظرها را بخود جلب می نماید در کلیه منازل با شرایط آپارتمان خود سازگار نشان داده است، برگها کشیده و بلند سبز و دارای خطوط سفید و کرمی و زرد رنگ در سرتاسر حاشیه برگها از قاعده تا نوک مملو از دندانه های ظریف و خار مانند است، با زیاد شدن سن گیاه احتیاج به جا و مکان بیشتری دارد، در محل اتصال برگ با ساقه جوانه هایی با ریشه های کوچک می رویند که قابل انتقال به گلدان دیگر هستند.

نیازها

نور:

به نور کافی و تقریبا آفتابی احتیاج دارد ولی نور آفتاب ظهر به گیاه صدمه وارد می نماید. اگر محیط دارای نور کافی نیست هر چند وقت یکبار به محل پر نورتر انتقال دهید در غیر این صورت برگها سبزی و شاداب بودن خود را از دست می دهند.

دما:

حداقل درجه حرارت در زمستان 10 درجه سانتی گراد است که در صورت نزول آن باید آبیاری متوقف گردد، در تابستان درجه حرارت طبیعی اتاق برای آن مطلوب است و درصورت بالا بودن آن نیاز به غبار پاشی دارد.

آبیاری:

در تابستان 2-3 بار در هفته و در زمستان هر ده روز یکبار با آب ولرم آبیاری نمائید، آب روی سطح برگها و قاعده آنها نریزد چون باعث پوسیدگی می گردد.

رطوبت:

در تابستان هفته ای یکبار و در زمستان هر دو هفته یکبار غبار پاشی لازم است، اضافه نمودن آب به زیرگلدان سنگریزه دار بدون ایجاد تماس ته گلدان با آب در ایجاد رطوبت پایدار کمک می نماید.

تغذیه و خاک مناسب:

کمبود عناصر خاک گلدان را با اضافه نمودن کود شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی هر 20 روز یکبار طبق دستور جبران نمائید. خاک مناسب خاک سبک مخلوط با کمپوست به نسبت 4 بر یک می باشد.

تعویض گلدان و تکثیر گیاه:

هر یکسال یا یکسال ونیم یکبار گیاه احتیاج به تعویض گلدان دارد، گیاه ترجیح می دهد در گلدان کوچکتر زندگی کند. جدا کردن پاگیاه در بهار و ریشه دار کردن آنها راه تکثیر گیاه می باشد.

عوارض و درمان

برگها چروکیده و قهوه ای می شوند: هواگرم و گیاه تشنه است، آبیاری را شروع و گلدان را به محل خنک و مرطوب منتقل نمائید.

برگهای جدید ریز و کم رشد هستند: حجم ریشه ها را بازدید کنید اگر متراکم هستند گلدان را تعویض نمائید، تغذیه مصنوعی هم در رفع این عارضه اثر مثبت دارد.

برگها حالت ابلق بودن خود را از دست داده و سبز یکدست هستند: نور کافی نیست، گلدان را به محل آفتابگیر منتقل نمائید، مواظب آفتاب سوزان اواسط روز باشید.

برگها رنگ پریده و چروک می شوند: نور زیاد است گیاه را به محل تاریکتر منتقل نمائید.

برگها می پوسند: هنگام غبار پاشی یا آبیاری قطرات آب روی برگها بجا مانده است، روی برگها آب نریزید.

لکه های قهوه ای در پشت برگها مشاهده می شوند: آفت عامل این عارضه است، سمپاشی با سم نفوذی حشره کش هر دو هفته یکبار طبق دستور توصیه می گردد.

لکه های قهوهای رنگ در حاشیه برگها به چشم می خورند: هوا خیلی خشک است، مقداری سنگریزه و آب به زیر گلدانی اضافه نمائید، ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.

برگها قهوه ای کم رنگ و نرم و آبکی می شوند: هوا خیلی سرد و یا صدمه مربوط به یخ زدگی است، برگهای صدمه دیده را حذف و گلدان را به محل گرمتری منتقل نمائید.

قاعده برگها آبکی و پوسیدگی شروع شده است: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است.

برگها دارای نقاط زرد رنگ و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است: کنه قرمز عامل آنست، با سم کنه کش طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید.

 فارسی اصیل: لوکژ (لوک= عشقه+ اژ= مار) اشاره به پیچندگی گیاه و ریشه های مار مانند آن

فارسی رایج: پوتوس

نام انگلیسی: devils ivy

نام علمی: scindapsus arrereus

این گیاه زینتی جزء خانواده آراسه و نیازهایش همانند فیلودندرون هاست، گونه های زیادی دارد و زادگاهش آسیای جنوب شرقی است، در تمام خانه ها عمومیت پیدا نموده و سریع الرشد و ارزان و کم توقع است، رنگ برگها از سبز تا سبز ابلق با مخلوطی از رنگهای زرد، زرد تند و سفید کرمی است، شاخه های بالا رونده و آویزان آن در منازل تا حدود 5 متر می رسد که با هدایت و ثابت نمودن آنها بدنه دیوارهای اتاق را تزئین می نمایند.

نیازها

نور:

این گیاه نیم سایه را ترجیح می دهد، نژادهای ابلق رنگ متنوع خود را در سایه از دست می دهند، گیاه را از معرض نور مستقیم آفتاب در امان نگهدارید.

دما:

اگرچه در زمستان تا 13 درجه سانتی گراد مقاومت دارد ولی درجه حرارت دلخواه در این فصل 16 درجه و در تابستان زیر 24 درجه می باشد.

آبیاری:

اجازه دهید خاک سطح گلدان در زمان بین دو آبیاری خشک و سپس آبیاری نمائید. در تابستان هر 5-4 روز و در زمستان هر 8-7 روز آبیاری کنید.

رطوبت:

در تابستان 3-2 بار در هفته و در زمستان 2 بار در هفته غبار پاشی لازم است.

تغذیه:

کمبود عناصر غذایی گلدان را با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق میزان سفارش شده هر یک ماه یکبار جبران نمائید.

خاک مناسب و تکثیر:

خاک سبک مناسب است. ریشه دار نمودن قلمه های ساقه در بهار در شن در دمای 21 درجه جهت تکثیر توصیه می گردد.

عوارض و درمان

زخمهای پنبه مانند سفید رنگی روی برگها ظاهر شده است: عامل آن حشره آفت است. هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی نمائید.

برگها و ساقه ها خم شده و خشک می شوند: هوا خیلی گرم و گیاه تشنه است، گلدان را به محل خنک تری منتقل و فورا آبیاری نمائید و غبارپاشی فراموش نگردد.

برگها سبز کمرنگ هستند: نور کم می باشد گیاه را به محل پرنور برده و از تابش مستقیم نور خورشید محافظت نمائید.

برگها رنگ پریده هستند: شدت نور زیاد است، گلدان را به محلی با شدت نور کمتر ببرید.

گیاه خود را انداخته است: خاک باتلاقی شده یا آبیاری بیش از اندازه و هوا سرد است شرایط را برطرف نمائید.

رشد گیاه کند و فاصله بین برگها زیاد است: احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد کمبود عناصر خاک گلدان را با تغذیه هر ماه یکبار در طول سال و نصف میزان توصیه شده جبران نمائید.

نقاط زنگ مانندی روی برگها مشاهده می شود: از عوارض مواد براق کننده برگها است از آنها استفاده نکنید.

حاشیه برگها سیاه و نقاط قهوه ای روی آنها ظاهر شده است: آبیاری بیش از اندازه بوده اجازه دهید سطح خاک بین دو آبیاری خشک گردد.

برگها زرد و تارعنکبوتی می شود: عامل آن کنه می باشد با سم کنه کش هر دو هفته یکبار آنرا سمپاشی نمائید.

فارسی اصیل: سمبرک (اشاره به سمی بودن برگ آن)

فارسی رایج: دیفن باخیا

نام انگلیسی: عصای لالی dumb cane

نام علمی: diffenbachia amoena

گیاهی است برگ زینتی و رایج در اکثر منازل از خانواده آراسه و زادگاهش برزیل، ساقه نرم و آبکی و نقش و نگار برگها برحسب گونه سبز و آراسته به لکه های سفید کرم و زرد کمرنگ که از دو طرف برگ دیده می شوند، ساقه غالبا بدون انشعاب و برگهای انتهایی همیشه در حال رشد و فعالیت، برگهای پائینی به تدریج می ریزند و ساقه حالت لخت به خود می گیرد، نسبت به عدم تهویه هوای اتاق و آبیاری بیش از اندازه حساس است، گیاهان جوان و کم ارتفاع برای کاشت گروهی بسیار مناسب هستند.

نیازها

نور:

نور غبر مستقیم بهترین نور است، نژادهای برگ تیره نسبت به سایه مقاوم هستند، درصورتی که تاریک باشد گیاه علفی و بیش از اندازه دراز می شوند.

دما:

درجه 18-13 سانتیگراد را ترجیح می دهند، برای مدت کمی در 10 درجه نیز مقاومت می نمایند ولی ممکن است برگهای پائین ریزش نمایند درصورتی که درجه حرارت بالاتر از 24 باشد غبار پاشی و آبیاری زیادی توصیه می گردد.

آبیاری:

آبیاری با آب سبک بدون املاح توصیه می گردد، درتابستان هفته ای 2 تا 3 بار و در زمستان یکبار در هفته کافی است. اگر درجه حرارت پایین 16 درجه باشد اجازه دهید سطح خاک بین دو آبیاری خشک شود.

تغذیه:

هر ماه یکبار با کود مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی نمائید.

خاک مناسب:

خاک برگ و خاک رس و شن

تعویض گلدان و تکثیر:

هر سال در فصل بهار گلدان را با 2 اندازه بزرگتر تعویض نمایید. ریشه دار نمودن قلمه های 10 سانتی دارای حداقل دو جوانه به صورت افقی در شن روش تکثیر این گیاه می باشد همچنین واریته هایی که دارای پاجوش می باشند با جداکردن پاجوش ها در گلدان جدید دیگر روش تکثیر می باشد.

عوارض و درمان

برگها خشک شده و سقوط می نمایند: هوا خیلی گرم و خشک است، رطوبت خاک را بازدید و درصورت لزوم آبیاری نمائید؛ غبار پاشی را فراموش نکنید، گیاه را به محل خنک تر منتقل نمائید.

لکه های سوخته روی برگها ایجاد می شود: در آفتاب غبار پاشی نموده اید، اگرچه گیاه به غبار پاشی نیاز دارد ولی بهترین موقع آن صبح و عصر در سایه است.

بعضی از برگها و ساقه می پوسند: عامل آن قارچ بوتری تیس که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است، غبار پاشی را کمتر کنید، گیاه را در درجه حرارت حدود 16 نگهدارید و با سم قارچ کش طبق دستور سمپاشی نمائید.

برگها رنگ پریده و به سفیدی گرایش پیدا نموده اند: یا نور زیاد است و یا احتیاج به تغذیه دارد.

زخمهای سفید پنبه ای شکل روی برگها و قاعده آنها مشاهده می گردد: حشره آفت عامل آن است گیاه را هر 14 روز یکبار با سم حشره کش نفوذی طیق دستور سمپاشی نمائید.

برگهای پایین زرد و لکه های قهوه ای در حاشیه آنها مشاهده می گردد: آبیاری بیش از اندازه است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود سپس با میزان کمتری آبیاری را انجام دهید.

برگهای پایینی به طرف داخل می پیچند و خشک می شوند: کاملا طبیعی است با بالا رفتن سن گیاه برگهای پایین می ریزند، بهتر است گیاه را به محل خنک تری منتقل نمائید.

برگها رنگ پریده و سقوط می کنند: هوا خیلی سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمائید.

فارسی اصیل: هموگان

فارسی رایج: سینگونیوم پنجه غازی

نام انگلیسی: پنجه غازی goose foot plant

نام علمی: syngonium vellozianum

دارای برگهای سبز روشن زیبا و شبیه به سر نیزه است، خانواده آن آراسه و زادگاهش امریکای مرکزی است. خواهان آپارتمانهای گرم با نور ملایم است، شاخه های رونده و به فیلودندرون رونده مشهور است. به علت وجود ریشه های هوایی در ساقه های آن احتیاج به قیم خزه دار دارد تا آب و مواد غذایی را از طریق آن جذب نماید، حذف جوانه های انتهایی جهت خوش ترکیب و توپی شدن گیاه الزامی است، رشد آن کند است و در سال فقط 7-6 برگ جدید تولید می نماید.

نیازها

نور:

 نسبت به سایه مقاوم است. گیاه را از معرض اشعه مستقیم آفتاب در امان نگهدارید.

دما:

حداقل آن در زمستان 15 درجه سانتیگراد و حداکثر در تابستان 21 درجه است.

آبیاری:

سه بار در هفته در تابستان و یکبار در هفته در زمستان با آب ولرم آبیاری کنید. آبیاری زیاد از اندازه برای گیاه مضر است.

رطوبت:

غبار پاشی روزانه ضروری است، اضافه نمودن آب به زیرگلدانی دارای سنگریزه بدون تماس ته گلدان با آب ایجاد رطوبت پایدار می نماید.

تغذیه و خاک مناسب:

هر سه هفته یکبار در بهار و تابستان گیاه را با کودهای مخصوص طبق دستور تغذیه مصنوعی نمائید، نصف مقدار توصیه شده کافی است. خاک مناسب آن خاک سبگ همراه کمپوست می باشد.

تکثیر:

گرفتن قلمه ساقه شامل ریشه های هوایی در تابستان.

عوارض و درمان

برگها زرد و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است: عامل آن حمله کنه ریز قرمز است اگرچه سمپاشی درمان است ولی بعلت حساس بودن این گیاه به سم غبارپاشی و شستشوی برگها پیشنهاد می گردد.

ساقه دراز و منحرف و فاصله بین دو برگ زیاد است: نور کم است گیاه را به محل پرنورتر ببرید و مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید.

برگها قهوه ای رنگ و شکننده شده اند: هوا گرم و خشک است گیاه را به محل خنک تری منتقل نمایید و دفعات آبیاری را زیادتر کنید، غبارپاشی رطوبت را زیادتر می نماید، برگهای خشک را حذف کنید.

حاشیه برگها قهوه ای رنگ، پژمرده و لوله شده و انتهای ساقه شروع به پوسیدگی و بطور کلی درحال افتادن است: ممکن است عامل آن عوامل متضاد باشند، اگر گیاه تشنه است فورا آبیاری نمایید و یا ممکن است برعکس براثر آبیاری زیاده از اندازه باشد، اجازه دهید خاک گلدان خشک شود سپس آبیاری کنید زهکش را بازدید نمایید، اگر هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.

برگها رنگ پریده هستند: یا نور زیاد است و یا احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد، گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل و در صورتی که برگها کوچک باقی می مانند طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی نمایید.

فارسی اصیل: ندارد

فارسی رایج: شفلرا

نام انگلیسی: چتری umbrella tree

نام علمی: schefffiera arboricola

گیاهی است زیبا از سرزمین استرالیا و متعلق به خانواده آرالیاسه برگها سبز رنگ روشن و براق و چرمی و دمبرگها بلند و در بخش انتهایی برگهای پنجه ای شکل ابتدا با سه برگچه و سپس تعداد آنها به 8 عدد می رسد، ارتفاع آن در سرزمین اصلی و در هوای آزاد به 3 متر می رسد.

نیازها

نور:

به نور غیر مستقیم احتیاج دارد، هرچند وقت یکبار گلدان را به آفتاب منتقل نمایید، به سایه نسبتا مقاوم است.

دما:

در تابستان حداکثر درجه حرارت 27 و در زمستان 18 درجه سانتیگراد، چنانچه درجه حرارت بالاتر از معمول باشد به جریان هوای ملایم نیاز دارد.

آبیاری:

خاک را در هر حال مرطوب نگهدارید، در تابستان هفته ای 3-2 بار و در زمستان هفته ای یکبار آبیاری کافی است.

رطوبت:

در تمام طول سال هفته ای دوبار غبارپاشی کنید، چنانچه هوا خشک باشد افزودن آب به زیرگلدانی سنگریزه دار رطوبت پایدار ایجاد می نماید.

تغذیه و خاک مناسب:

بهترین خاک  مخلوط رس و شن و کمپوست می باشد. گلدان را با کودهای مایع و یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور و نصف میزان توصیه شده از طرف سازنده هر دو هفته یکبار تغذیه نمایید.

تکثیر:

ریشه دار نمودن قلمه ها در ماسه و یا آب.

عوارض و درمان

تعداد برگچه های برگهای جوان کم است: طبیعی است با رسیدن به مرحله بلوغ تعداد آنها به 7 برگچه می رسد.

واریته های ابلق رنگ خود را از دست داده اند: نور کافی نیست، به محل روشن تری با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.

زخمهای پنبه ای شکل سفید روی دمبرگها ظاهر شده اند: عامل آن حشره آفت است، هر 2 هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند.

لکه های قهوه ای روی ساقه ها، دمبرگها و سطح زیرین برگها مشاهده می گردند: سطح زیرین برگها را با سم حشره کش نفوذی سمپاشی و پس از 48 ساعت لکه ها را با برس مخصوص پاک کنید.

برگها بدشکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی آنها مشاهده می گردند: آفات را با سم نفوذی یا جذبی طبق دستور هر هفته سمپاشی کنید تا علایم برطرف گردند.

برگها زرد و سطح زیرین آنها تار عنکبوتی است: عامل آن کنه ریز قرمز است، گیاه را هر 14 روز یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید تا علایم برطرف گردند و غبارپاشی در کاهش آفت موثر است.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله برگها زیاد است: هوا خیلی گرم است گلدان را به محل خنک تر و مملو از اکسیژن منتقل نمایید و غبارپاشی نکنید.

گیاه پژمرده و برگها آویزان است: گیاه تشنه است گلدان را به مدت 15 دقیقه درون تشت پراز آب قرار دهید و غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگها رنگ پریده و زرد هستند: کمبود عناصر در خاک مشهود است، کمبود را با تغذیه مصنوعی هر دوفته یکبار جبران نمایید.

برگها زرد می شوند و می ریزند: آبیاری بیش از اندازه است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک و سپس آبیاری نمایید، زهکش را بازدید فرمائید و آب زیر گلدانی را خالی کنید.

فارسی اصیل: انجیل

فارسی رایج: فیکوس بنجامین

نام انگلیسی: انجیر مجنون weeping fig

نام علمی: ficus benjamina

یکی از موفق ترین و زیباترین گیاهان آپارتمانی در سازش با محیط مکانهای سرپوشیده است، از خانواده انجیر (موراسه) برگهای سبز روشن و بیضی شکل نوک تیز، شاخه ها دارای خاصیت ارتجاعی و آویزان و مجنون، درهوای آزاد ارتفاع آن به 5 متر می رسد، نسبت به کم آبی بخصوص در هوای سرد حساس است و به خزان برگها مبتلا می گردد، نور باید کافی ولی غیر مستقیم باشد، واریته های ابلق با برگهای سبز و سفید و کرمی اخیرا در ایران پرورش می یابد، گیاهان جوان احتیاج به قیم دارند، ارتجاع پذیری و آویزان بودن واریته ابلق بیشتر و توسعه ریشه در آنها کمتر از واریته سبز برگ است به همین علت ابلق ها را همیشه روی برگ سبزها پیوند می زنند.

نیازها

نور:

به نور زیاد احتیاج دارد اما تابش مستقیم نور آفتاب بخصوص از پشت شیشه به برگها صدمه وارد می نماید.

دما:

حداقل درجه حرارت در زمستان 15 و در تابستان حداکثر 25 درجه می باشد.

آبیاری:

آب باید فاقد املاح باشد، استفاده از آب ولرم برای گیاه مطلوب تر است، در تابستان حداکثر هفته ای دوبار و در زمستان هر ده روز یکبار کافی است.

رطوبت:

عمل غبارپاشی باید هر دوروز انجام گیرد به جزء در مواقعی که درجه حرارت زیر 15 درجه است.

تغذیه و خاک:

در فصل بهار و تابستان هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی با کودهای شیمیایی محلول در آب توصیه می گردد. بهترین خاک برای این گیاه کمپوست می باشد.

تکثیر:

کاشت قلمه هایی که میان گره آنها کوتاه و حداقل یک برگ همراه دارد، خوابانیدن هوایی شاخه هایی که برگهای پایین خود را در بهار از دست داده اند، پیوند واریته های ابلق روی پایه های برگ سبز.

عوارض و درمان

برگها رنگ پریده و لکه های قهوه ای در زیر آنها و ساقه مشاهده می شوند: با پنبه آغشته به سم حشره کش جذبی لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم برطرف گردد.

لکه های پهن و آبکی و سیاه روی برگهاست: قارچ عامل این بیماری است، خیس نمودن لکه ها با پنبه آغشته با آب صابون درمان این بیماری است.

برگها زرد شده و می ریزند: آبیاری زیاده از اندازه است، فاصله بین دو آبیاری را زیادتر کنید و زهکشی گلدان را بازدید نمائید.

برگها سیاه شده اند: تماس با شیشه سرد پنجره باعث آن است، گلدان را از تماس با شیشه رها کنید.

برگها سالم و سبز هستند ولی سقوط می کنند: نور کم است گلدان را به روشنایی ببرید، کم آبی نیز باعث این عارضه است آبیاری را تنظیم کنید، بعضی مواقع سرد شدن ناگهانی اتاق و آبیاری با آب سرد علت ریزش برگ سبز است.

برگها خشک و شکننده هستند: هوا گرم و خشک می باشد، شرایط را برطرف کنید.

برگهای جدید ریز و گیاه مریض به نظر می رسد: ریشه ها را بازدید نمائید ممکن است احتیاج به گلدان بزرگتر باشد در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار و تعویض گلدان با خاک نو در رفع این عارضه کمک موثری می نماید.

فارسی اصیل: ونافار(ون=درخت + فار=پسند) اشاره به پوشاندن درختان جنگلی توسط این گیاه

فارسی رایج: فیلودندرون بالا رونده، گوش گرگی

نام انگلیسی: climbing philodendron

نام علمی: philodendron erubescens

این گونه از فیلودندرون بالا رونده و احتیاج به تکیه گاه چوبی پوشانده از خزه دارد تا ریشه های هوایی گیاه در آن رشد کند. خزه های تکیه گاه را باید بوسیله غبارپاشی یا آبیاری از بالا مرطوب نگه داشت، رنگ برگ سبز تیره و در قسمت زیرین متمایل به ارغوانی است، شکل برگها متغیر و در هنگام جوانی بیضی کشیده و بتدریج با ظهور پیچ و خمهایی در آنها شکل ویلن به خود می گیرند، نحوه مراقبت از آن مانند سایر فیلودندرون ها و خانواده اش آراسه است.

نیازها

نور:

بهترین مکان از نظر احتیاجات نوری کنار پنجره و نور غیر مستقیم است، گیاه نیم سایه نیم آفتاب را ترجیح می دهد. اشعه مستقیم آفتاب بخصوص درظهر و از پشت شیشه به برگهای گیاه صدمه وارد می نماید.

دما:
حداکثر درجه حرارت در تابستان 24 و حداقل 13 درجه در زمستان است.

آبیاری:

درزمستان هفته ای یکبار و در تابستان هفته ای دوبار آبیاری نمایید. درزمستان اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود.

رطوبت:

در تمام سال هفته ای 2 بار غبارپاشی نمایید، از آب ولرم استفاده گردد.

تغذیه مصنوعی و خاک:

گیاه را هر دو هفته یکبار طبق دستور با کودهای مایع و یا جامد محلول در آب تغذیه نمائید. خاک مناسب خاک سبک همراه کمپوست می باشد.

تکثیر:

گرفتن قلمه های 10 سانتی در تابستان

عوارض و درمان

برگهای جدید فاقد رشد بوده و ریز هستند: گیاه از کمبود عناصر غذایی رنج می برد، این کمبود را هر 2 هفته یکبار با تغذیه مصنوعی طبق دستور جبران نمایید.

برگها تغییر رنگ می دهند و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است: کنه قرمز عامل این نارسایی است، گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید، غبارپاشی در کاهش آفت تاثیر دارد.

برگها سقوط می کنند: گیاه بشدت تشنه، هوا خشک و یا گرم است، شرایط را بازدید و درصورت لزوم گیاه را بمدت 15 دقیقه درون تشت آب قرار دهید و یا غبارپاشی را شروع و گلدان را به محل خنک تری انتقال دهید.

ساقه ها دراز و فاصله بین برگها زیاد است: یا نور کافی نیست و یا احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد، گلدان را به محل روشن تر انتقال دهید و هر دو هفته یکبار طبق دستور با کودهای مخصوص تغذیه مصنوعی نمایید.

برگها پژمرده و از جوانه های بهاری خبری نیست: هوا سرد است، گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

زخمهای سفید پنبه ای شکل روی برگها ظاهر می گردد: حشره آفت عامل آن است، با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار طبق دستور گیاه خود را سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردد و یا با برس مخصوص و یا پنبه آغشته به محلول سم لکه ها را مسموم نمایید.

برگها زرد می شوند و سقوط می نمایند: خاک گلدان باتلاقی شده است آب زیر گلدانی را خارج و زهکشی را بازدید نمایید، اجازه دهید خاک سطحی گلدان در فاصله بین دو آبیاری کاملا خشک و سپس آبیاری را با میزان کمتری شروع نمایید.

لکه های سوخته روی برگها ظاهر شده اند: در آفتاب غبارپاشی نموده اید.

فارسی اصیل: تارفل(تار=سر +فل=برگ) اشاره به ریشه لاتین به معنی سر و استفاده از برگهای رنگین آن برای تاج)

فارسی رایج: کروتون(کرچک هندی)

نام انگلیسی: corton

نام علمی: codiaeum variegatum

یکی از رنگین ترین گیاهان آپارتمانی است و به خاطر رنگی بودن و فرم برگهای آن مورد توجه است، نیاز شدیدی به رطوبت دارد به همین علت بهتر است به صورت کپه ای و مخلوط با گیاهان آپارتمانی دیگر در گلدانهای بزرگ و فلاور باکسها کاشت گردد تا از رطوبت حاصله از گیاهان دیگر بهره گیرد. محیط ساکت و بدون جریان هوا و گرم و یکنواخت بودن درجه حرارت از احتیاجات دیگر این گیاه است. اگرچه نیاز شدیدی به آب دارد ولی باید مواظب بود سوراخ ته گلدان همیشه باز باشد تا خاک گلدان باتلاقی نگردد. زمستان گذرانی آن کمی مشکل بوده و بطور کلی با توجه به شرایط سخت زیستی بهتر است در فصل بهار و تابستان از آن استفاده گردد. رنگ و شکل برگ با توجه به واریته ها فرقهای اساسی دارد، لکه های تیره صورتی، نارنجی، قهوه ای و ارغوانی در برگهایی با زمینه سبز تیره منظره بسیار جالبی به برگها می بخشد، برگهای جدید و جوان با رنگ سبز ظاهر و به مرور لکه های رنگی در آنها بوجود می آید.

نیازها

نور:

به نور شدید احتیاج دارد ولی باید توجه داشت که نور مستقیم آفتاب به گلدانهای زیر دو سال صدمه وارد می نماید، سایه رنگها را از بین می برد، حتی الامکان از جابجایی گلدان خودداری گردد.

دما:

سعی گردد درجه حرارت ثابت نگه داشته شود، در تابستان 27 درجه و در زمستان 15 درجه سانتیگراد و بطور معدل 20 درجه سانتی گراد بهترین شرایط حرارتی برای آن است.

آبیاری و رطوبت:

اجازه ندهید سطح گلدان شما خشک شود. 2-3 بار در هفته در تابستان و هر 4 روز یکبار در زمستان کافی است. در زمستان آبیاری با آب ولرم توصیه می گردد، جهت تامین رطوبت بهتر گلدان را درون گلدان بزرگتری قرار دهید و حد فاصل بین دو گلدان را با خزه مرطوب پرکنید، قراردادن تعدادی قلوه سنگ بین گلدان و زیر گلدانی در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است. در تابستان احتیاج به غبار پاشی روزانه و در زمستان هر هفته یکبار دارد.

تغذیه و خاک مناسب:

در فصلهای رشد(بهار و تابستان) هر دو هفته یکبار از مواد غذایی محلول با آب استفاده نمایید. بهترین خاک مخلوطی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه نرم شسته است، کف گلدان باید دارای مقداری ماسه و ریگ باشد تا آب اضافی از گلدان خارج گردد.

تکثیر:

انتخاب قلمه های جوان و کاشت در بستری از ماسه نرم و نگهداری در گلخانه گرم و مرطوب در بهار می باشد.

عوارض و درمان

برگها کمرنگ و رنگ سبز روشن بخود گرفته اند: محیط تاریک است گلدان را به محل روشن تری انتقال دهید.

برگها با لکه های قهوه ای سقوط می کنند: هوای آلوده به گاز آشپزخانه یا گاز نفتی عامل آن است، علت را برطرف کنید.

برگها زرد شده و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز عامل آن است با سم کنه کش هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی نمایید. غبارپاشی در کاهش آفت موثر است.

ساقه پوسیده و برگها می ریزند: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است در فاصله دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود.

برگها در تمام اندام گیاه می ریزند: تغییرات شدید درجه حرارت باعث این عارضه است.

برگهای پائین بوته ریزش می نمایند: هوا سرد و خشک است، گلدان را به محل گرمتر منتقل و با آبفشان غبارپاشی کنید.

برگهای جوان خیلی ریز و کم رشد هستند: به تغذیه مصنوعی احتباج دارد طبق دستور العمل.

لکه های قهوه ای روی برگها ظاهر می شوند: غبارپاشی در آفتاب انجام شده است این عمل را در سایه انجام دهید.

برگها منقبض شده اند: گیاه تشنه و هوا گرم است، گیاه را فورا آبیاری و غبارپاشی و به محل خنک تری منتقل نمایید.

زخمهای پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها و در قاعده آنها به چشم می خورد: با پارچه آغشته به سم حشره کش آفت را از بین ببرید و یا هر 14 روز یکبار طبق دستور با سم سمپاشی نمایید.

برگها رنگ خود را از دست داده و روی آنها لکه هایی مشاهده می شوند: حشره آفت عامل آن است با سم حشره کش نفوذی هر دوهفته آن را برطرف نمایید.

فارسی اصی: زنگوله ای

فارسی رایج: یوکا - خنجری

نام انگلیسی: spineless yucca

نام علمی: yucca elephantipes

کمتر خانواده ای است که با نام و شکل این گیاه آشنا نباشد، گیاهی است از خانواده آگاواسه و به قول بعضی از منابع از خانواده لیلیاسه، برگها بزرگ و کشیده و خنجری نوک تیز و به رنگ سبز، در کاشت گروهی مورد استفاده فراوان دارد، ممکن است یک یا چند گیاه داخل یک گلدان کاشت گردد، با حذف جوانه انتهایی گیاه دو یا سه شاخه خواهد داشت.

نیازها

نور:

به نور کافی احتیاج دارد، از نور وسط روز بخصوص پشت شیشه بیزار است، 4 تا 5 هفته در سایه مقاومت می نماید.

دما:

درجه حرارت مطلوب در زمستان 10 تا 16 و در تابستان محتاج به نگهداری در خارج از اتاق و در بالکن است.

آبیاری:

در تابستان آن را همیشه مرطوب و هر 2 تا 3 روز یکبار آبیاری نمایید، در زمستان هر 10 روز یکبار آبیاری کافیست.

رطوبت:

در تابستان هفته ای یکبار و در زمستان هر ماه یکبار غبارپاشی توصیه می گردد.

تغذیه و خاک مناسب:

نیاز چندانی ندارد ولی در بهار و تابستان گلدان را با نصف میزان توصیه شده تغذیه نمایید. خاک رس و شن با مخلوط خاک برگ بهترین محیط برای رشد گیاه می باشد.

تکثیر:

جداکردن پا گیاه در بهار و همچنین ریشه دار کردن قلمه های 10 سانتی در ماسه.

عوارض و درمان

لکه های قهوه ای روی ساقه و زیر برگها مشاهده می گردد: عامل آن حشره آفت است، سطح زیرین برگ را با پنبه آغشته به سم حشره کش نفوذی خیس و یا گیاه را هفته ای یکبار سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردد.

نقاط زنگ مانندی روی برگها مشاهده می گردد: از مواد براق کننده استفاده شده است، برگها را با پارچه و یا اسفنج مرطوب تمبز نمایید.

برگها در زمستان خشک می گردند: هوا گرم است، گیاه را به محل خنک تری منتقل نمایید و غبارپاشی رافراموش نکنید.

برگهای زیرین زرد می شوند: نور کافی نیست گیاه را به محل پرنورتری منتقل نمایید.

برگهای جدید فاقد رشد هستند: به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد، اگر تغذیه بطور منظم انجام می گردد ممکن است سردی هوا عامل آن باشد، شرایط را بازدید و نارسایی را رفع نمایید.

برگها رنگ پریده اند: نور مستقیم زیاد است، گیاه به نور کافی احتیاج دارد ولی اشعه مستقیم آفتاب بخصوص در ظهر به برگهای آن صدمه وارد می نماید.

کپک خاکستری روی برگها مشاهده می گردد: عامل آن قارچ بوتری تیس که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است، گیاه را با سم قارچ کش سمپاشی نموده و به محل گرم منتقل نمایید. غبارپاشی را تا رفع علایم متوقف کنید و آبیاری را کاهش دهید.

گیاه خود را انداخته است: ریشه ها توسعه پیدا نکرده اند، گیاه را به گلدان کوچکتری منتقل و کمپوست اطراف ریشه را کاملا متراکم نمایید و گلدان را در محل پرنورتری قرار دهید.

زخمهای پنبه ای سفید رنگ در وسط برگها مشاهده می گردند: عامل آن حشره آفت است، گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر 2 هفته یکبار طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند.

کلیه برگهای یک شاخه سیاهرنگ شده و می پوسند: آبیاری بیش از اندازه است خاکهای سطحی گلدان باید بین دو آبیاری خشک شوند، زهکشی گلدان را بطور مرتب بازدید نمایید.

فارسی اصیل: سپرگرده (اشاره به معنی لاتین و شکل کلاله آن)

فارسی رایج: عبایی

نام انگلیسی: فولادی   cast iron plant

نام علمی: aspidistra elatior

مقاوم ترین گیاه آپارتمانی و قابل سازش با شرایط آپارتمان بطوری که گیاه فولادی نام گرفته است، از خانواده لیلیاسه و زادگاهش ژاپن است، برگها بلند و کشیده به شکل برگ ذرت، الیاف مقاوم و به رنگ سبز تیره است برگها مستقیما از ساقه زیر زمین خارج می گردند به طوریکه به نظر می رسد برگها از زیر خاک روئیده اند، واریته ابلق آن نیز موجود می باشد مه مقاومت آن به شرایط نامساعد محیطی کمتر از واریته سبز می باشد. گلهای بنفش رنگ و گرد در سطح خاک گلدان ظاهر می شود که جنبه تزئینی ندارد.

نیازها

نور:

نیم سایه نیم آفتاب را ترجیح می دهد، نور کامل آفتاب باعث ایجاد لکه های سوخته در برگ می گردد.

دما:

بهترین درجه حرارت، حرارت مناسب برای زندگی در اتاق است.

آبیاری:

در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان هفته ای دوبار که باید اجازه داد خاک سطح گلدان در بین دو آبیاری خشک گردد.

تغذیه:

در بهار و تابستان هر ماه یکبار با کود مایع یا جامد مخصوص گیاهان زینتی گلدان را تغذیه مصنوعی نمایید، تغذیه بیش از اندازه باعث شکاف برداشتن برگها می گردد، واریته های ابلق را تغذیه نکنید.

خاک مناسب:

خاک کامل برای نژادهای برگ سبز و خاک کمپوست بدون کود برای نژادهای ابلق مناسب می باشد.

تعویض گلدان و تکثیر آن:

ریشه ها دوست دارند داخل یکدیگر بصورت انبوه باشند به همین دلیل هر 3 الی 4 سال یکبار اقدام به تعویض گلدان با یک شماره بزرگتر نمایید. تکثیر آن نیز از طریق تقسیم ساقه های زیرزمینی در موقع تعویض گلدان در بهار صورت می گیرد.

عوارض و درمان

زخمهای سفید پنبه ای در سطح زیرین برگها بوجود آمده اند: حمله حشره باعث این عارضه است، هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند، با پنبه آغشته به سم هم می توانید لکه ها را خیس نمایید.

برگها رو به زردی می روند و سقوط می کنند: آبیاری بیش از اندازه است، اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود، زهکش را بازدید نمایید.

برگها شکاف برمی دارند: تغذیه زیاد است، آن را تا تابستان آینده متوقف کنید و تغذیه را هر ماه فقط یکبار و با نصف میزان توصیه شده انجام دهید.

برگها نرم و آبکی و سبز تیره هستند: هوای خیلی سرد یا یخ زدگی موجب آن است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.

در طول رگبرگها نقاط زرد رنگ مشاهده می گردد و لکه های قهوه ای روی ساقه و سطح زیرین برگها ظاهر شده اند: حشره آفت عامل این عارضه است، با سم حشره کش نفوذی هرماه یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علایم برطرف گردند.

لکه های سوخته و قهوه ای روی برگها مشاهده می گردند: گیاه را از اشعه مستقیم آفتاب در امان نگهدارید، برگهای صدمه دیده را از قاعده قطع نمایید.

برگها دارای نقاط ریز قهوه ای هستند: ضایعه مربوط به استفاده از مواد براق کننده است، از آنها استفاده نکنید، پارچه و اسفنج مرطوب به کار ببرید.

برگها رنگ پریده هستند: هوا خشک و خاک گلدان ضعیف است، گلدان را تعویض و گیاه را آبیاری نمایید.

برگها رنگ خود را از دست داده اند و در سطح زیرین آنها تارهای عنکبوتی مشاهده می گردد: عامل آن کنه قرمز ریز است، هر 14 روز یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی نمایید. غبارپاشی در کاهش آفت موثر است.

فارسی اصیل: انجیل

فارسی رایج: فیکوس

نام انگلیسی: rubber plant

نام علمی: ficus elastica

نام فیکوس دربرگیرنده گونه های زیادی از گیاهان خانواده موراسه است که در اصل زادگاهشان آسیای استوایی است، در هوای آزاد ارتفاع آن به 30 متر می رسد دارای شیرابه مخصوص هستند که با زخمی شدن از پوست آنها جاری می گردد، گیاهی عمومی جهت نگهداری در منازل و جواب خوبی به شرایط آپارتمان داده است، برگها پهن و براق و چرمی با نوک تیز و به صورت متناوب در طول ساقه میرویند.

نیازها

نور

اگرچه در سایه هم می تواند خود را زنده نگهدارد ولی رشد آن مطلوب نمی باشد، از معرض نور مستقیم آفتاب در امان نگهدارید.

دما

حداقل درجه حرارت در زمستان 16 و حداکثر آن در تابستان 29 درجه سانتیگراد

آبیاری

هرگز اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی گردد؛ اگر در آبیاری مشکوک هستید یکروز آن را به تاخیر اندازید، در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان باید خشک شود، با آب ولرم آبیاری کنید، هفته ای دوبار در تابستان و یکبار در زمستان کافی است.

تغذیه و خاک مناسب

جهت تامین مواد غذایی گیاه را با کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر دوهفته یکبار طبق دستور تغذیه مصنوعی نمایید. بهترین خاک خاک کامل با زهکشی مناسب می باشد.

تعویض گلدان و تکثیر

اگر رشد آن سریع باشد هر سال احتیاج به تعویض با بک شماره بزرگتر دارد، درصورت عدم امکان 5 الی 7 سانتی متر از خاکهای سطحی گلدان را با خاک نو غنی تعویض و هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی نمایید. گرفتن قلمه حداقل با یک برگ در بهار و ریشه دار کردن آنها در درجه حرارت 24 تا 27 سانتیگراد و خوابانیدن هوایی گیاهانی که برگ های پایین خود را از دست داده اند در بهار از روشهای تکثیر این گیاه به شمار می رود.

عوارض و درمان

برگها بدشکل، رنگ پریده و ریز هستند: گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد هر دو هفته یکبار طبق دستور عمل نمایید.

برگها بی رنگ شده اند: نور زیاد است گیاه را به محل کم نورتری منتقل نمایید.

در زیر برگها و روی ساقه ها لکه های برجسته قهوه ای مشاهده می گردد: عارضه مربوط به حمله حشره آفت است، هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را طبق دستور سمپاشی نمایید. با پنبه اغشته به سم نیز می توانید لکه ها را مسموم کنید.

زخمهای پنبه ای شکل سفید در سطح برگها ظاهر می گردند: عامل آن حشره آفت است هر 14 روز یکبار تا رفع علایم با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید.

برگها دارای لکه های قهوه ای هستند و بطور ناگهانی سقوط می نمایند: هوا خیلی سرد است گلدان را به محل گرمتری ببرید.

لکه های زرد روی برگها است و تارعنکبوت زیر آنها مشاهده می گردد: کنه قرمز ریز عامل آن است، هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی نمایید. غبار پاشی در کاهش آفت موثر است.

لکه های سوخته روی برگها نمایان شده است: در آفتاب غبارپاشی نکنید عبور نور خورشید از قطرات آب مانند عبور نور از شیشه است، گیاه را از معرض اشعه مستقیم آفتاب در امان نگهدارید.

برگها لوله شده و آویزان هستند: گیاه تشنه است گلدان را بمدت 15 دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید آبیاری را تنظیم کنید.

برگهای پایینی زرد شده و سقوط می نمایند: آبیاری بیش از اندازه بوده است اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید، این عارضه در گیاهان مسن طبیعی است.

فارسی اصیل: کپی ناژ (کپی= میمون + ناژ= کاج) اشاره به معنی ریشه نام لاتین آن

فارسی رایج: کاج مطبق

نام انگلیسی:norfolk island pine

نام علمی: araucariac excelsa

گیاهی است سوزنی برگ زیبا و از خانواده آراکریاسه با شاخه های مطبق، موطن اصلی جزیره نورفلک استرالیا می باشد. رشد آن در محیط طبیعی زیاد است ولی در آپارتمان به کندی رشد می نماید و حداکثر به 150 سانتی متر می رسد. احتیاج شدیدی به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمی کند.

نیازها

نور

در تابستان از تابش نور مستقیم آفتاب به آن جلوگیری کنید، اگرچه سایه را تحمل می کند ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید، در بهار و تابستان هر هفته یکبار 180 درجه آنرا بچرخانید در غیر اینصورت گیاه بطرف نور خم شده و شکل طبیعی خود را از دست می دهد.

دما

حداقل درجه حرارت مطلوب در زمستان 5 درجه و حداکثر آن در تابستان 16 درجه سانتی گراد، درصورت امکان بهتر است در تابستان در بیرون از اتاق نگهداری شود.

آبیاری

در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان هر هفت تا ده روز یکبار آبیاری کافی است، خاک را همیشه مرطوب نگهدارید، درصورت امکان از آب سبک بدون املاح استفاده گردد.

تغذیه و خاک مناسب

باشروع فصل رشد جهت تغذیه مصنوعی از کود محلول در آباستفاده کنید بعلت نیاز کم این گیاه به تغذیه مصنوعی نصف آن مقداری که روی بسته توصیه شده است کافی است. خاک مورد نیاز این گیاه کمپوست سبک است.

تعویض گلدان و تکثیر آن

قبل از اینکه ارتفاع گیاه به یک متر برسد هر سال گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض نمایید پس از آن خاکهای سطح گلدان را با آرامی خارج و با خاک کمپوست نو تعویض نمایید. ریشه دار نمودن فلمه و کاشت بذر از روشهای تکثیر این گیاه می باشند.

عوارض و درمان

رشد گیاه متوقف شده است: ریشه ها را بازدید کنید اگر متراکم شده اند زمان تعویض گلدان فرارسیده است.

زخمهای سفید پنبه ای شکل و سفید رنگ در قاعده برگها تشکیل شده است: حشره آفت باعث این نارسایی است هر 14 روز یکبار با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید و یا با پنبه آغشته به سم روی شاخه بمالید.

برگها متمایل به سفیدی هستند: اشعه مستقیم آفتاب مخصوصا از پشت شیشه عامل آن است گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم انتقال دهید.

برگها سبز هستند ولی می ریزند: آبیاری زیاده از اندازه باعث این عارضه است، آبیاری را متوقف کنید تا سطح خشک شود سپس آبیاری را با میزان کمتری انجام دهید.

برگهای شاخه های پایین می ریزند: گیاه پیر شده است اگر تاریکی زیاد از اندازه باشد، گیاه را به محل روشن تر انتقال دهید و شاخه های خشک شده را با چاقو و یا قیچی تیز حذف نمایید.

شاخه ها باریک و علفی هستند: تغذیه مصنوعی تجویز می گردد، میزان مواد غذایی را دو برابر کنید.

برگهای سوزنی زرد و قهوه ای شده و می ریزند: هوا خشک و گرم است، گلدان را به محل خنک تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید، آبیاری و آبفشانی را فراموش نفرمایید.

حشرات ریز سبز رنگی روی برگها ظاهر و برگها چسبناک شده اند: هر 14 روز یکبار با یک سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند.

شاخه ها به طرف پایین خم شده اند: هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.

فارسی اصیل: سبز گیاه

فارسی رایج: گندمی

نام انگلیسی: عنکبوتی spider plant

نام علمی: chlorophytum comosum

گیاهی است زیبا و ارزان و سریع الرشد از خانواده گندمیان یا گرامینه برای افراد مبتدی و ناآشنا به نگهداری گیاه آپارتمانی بسیار مناسب است، بعلت وضع خاص برگها و آویزان شدن آنها در سبدهای آویزان استفاده می گردد، گیاهچه های حاصله در انتهای ساقه های طویل منبع تولید و تکثیر گیاه است که همین گیاهچه ها در سبدهای آویزان منظره جالبی را ارائه می نمایند، گیاهی است مناسب برای کاشت در محیط آبی.

نیازها

نور

از لحاظ احتیاجات نوری کم توقع است ولی نزدیک پنجره بهترین محل برای آن است، از تابش مستقیم آفتاب به آن بخصوص در ظهر جلوگیری کنید.

دما

بی اندازه مقاوم است و تا صفر درجه را نیز تحمل میکند.

آبیاری

در تابستان دو تا سه بار در هفته و در زمستان یکبار در هفته آبیاری کافی است.

تغذیه و خاک مناسب

تغذیه مصنوعی با کودهای شیمیایی محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر دو هفته یکبار طبق دستور لازم است. خاک این گیاه باید کمی سنگین تر از دیگر گیاهان آپارتمانی باشد محلوطی از خاک باغچه و ماسه و کمپوست محیط خوبی برای رشد ریشه است.

تعویض گلدان و تکثیر آن

بعلت سریع الرشد بودن آن تعویض گلدان و تکثیر بوسیله ساقه های زیرزمینی هر سال انجام گیرد. تکثیر آن بوسیله تقسیم بوته در بهار نیز انجام می گیرد.

عوارض و درمان

وسط گیاه از قاعده برگها پوسیده است: این نارسایی مربوط به آبیاری زیاد از اندازه است، آبیاری را قطع کنید، ممکن است گیاه شما تلف شود.

برگها نرم و شفاف هستند: هوا خیلی سرد است گیاه را به محل گرمتری ببرید.

نوک برگها قهوه ای می شوند: گیاه تشنه است و یا اشعه مستقیم آفتاب عامل آن است، فورا گیاه را آبیاری کنید و یا محل گلدان را تغییر دهید.

برگها ضعیف، لاغر، دراز و رنگ پریده هستند و خشک می شوند: درجه حرارت خیلی بالا است گلدان را برای مدت 15 دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید و سپس به محل خنکتری منتقل نمایید.

گیاهچه های ظاهر شده گیاه را به یک طرف کشانده اند: احتیاج به تعویض گلدان و تکثیر با گیاهچه ها دارد.

لکه های قهوه ای روی برگها ظاهر شده اند: این عارضه مربوط به اثر مواد براق کننده است، با پارچه خیس آنرا تمیز کنید تا لکه ها محو شوند، از مواد براق کننده استفاده نکنید.

حشرات سبز رنگی حاشیه برگها را می خورند: هر 14 روز یکبار با سم حشره کش تماسی سمپاشی نمایید.

برگها پژمرده و گیاه ضعیف است: تغذیه مصنوعی احتیاج دارد طبق دستور عمل کنید.

برگها خاکستری رنگ و پژمرده و سطح زیرین آنها پر از تار عنکبوت است: عامل آن کنه ریز قرمز است، با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید تا آفات از بین بروند.

برگها سبز تیره هستند و نوار سفید در وسط برگها در حال محو شدن است: محیط تاریک است به محل روشنتری انتقال دهید و از نور مستقیم آفتاب به دور نگهدارید.